Čmeláci
Počátkem minulého století bylo ve světě několik set druhů čmeláků a v Československu téměř 30 druhů. V posledních desetiletích u nás některé druhy vymřely, jiné jsou vážně ohroženy. V jiných zemích je úbytek čmeláků ještě dramatičtější, v USA je zaznamenán pokles o neuvěřitelných 90 %, ve Velké Británii "pouze" o 60 %
Do života čmeláků zasahují lidé stále více. Pěstování monokultur přináší čmelákům ztrátu potravních zdrojů. Naše necitlivá snaha o kultivaci krajiny, ale i obliba sterilních, krátce střižených anglických trávníků, omezuje možnosti hnízdění a zimování čmeláčích matek, které bez vhodných úkrytů nemají šanci zimu přežít.
Výhody chovu čmeláků
Hlavní výhodou chovu čmeláků jako opylovačů je jejich větší odolnost proti nepříznivému počasí (jsou schopni opylovat i v dešti či v chladnějším počasí) a mnohem větší aktivita při opylování rostlin, než například u včely medonosné.
Zde vyjmenováváme další základní výhody chovu:
čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou)
čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C
pokud jsou včely pilné, tak čmeláci jsou ještě pilnější, sbírají pyl až 18h denně, to je přibližně 1000 květů denně (čmelák navštíví 5x více květů než včela medonosná)
snadno opylují i ve výše položených oblastech (běžně až 2700m.n.m., jsou ale známé i případy, kdy čmelák zavítal až do 5000m.n.m.)
čmelák opyluje více než 70% našich rostlin a některé jsou na něm dokonce závislé
má sice žihadlo i kusadla, ale pokud není ohrožen či je mimo hnízdo, tak čmelák není agresivní
chov čmeláků je snažší než chov včel medonosných
spolu s květinami jsou díky své barevnosti a vzhledu okrasou a nedílnou součástí každé přírodní zahrady, parku či sadu
V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících. A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.